W poniższym artykule odpowiemy na trzy kluczowe pytania: Jak rozpocząć odchudzanie, Na co zwrócić uwagę będąc na diecie odchudzającej oraz jak utrzymać spadek wagi na przestrzeni lat.

Table Of Contents:

  • Co kryje się pod pojęciem dieta odchudzająca?
  • Czy dieta na odchudzanie zawsze zadziała?
  • Skąd bierze się tendencja "nie jedzenia" podczas stosowania diety?
  • Na co należy zwrócić uwagę będąc na diecie odchudzającej?
  • Jaka jest różnica między PPM a CPM?
  • Jak rozpocząć odchudzanie?
  • Dieta pudełkowa
  • Jak wybrać odpowiednią opcję kaloryczną dla swojej diety z menu cateringu dietetycznego?
  • Zbyt restrykcyjna dieta?

Co należy rozumieć pod pojęciem dieta odchudzająca?

Jednym z pierwszych skojarzeń, które przychodzi do głowy jest głód. Następnie przychodzą na myśl wyrzeczenia, restrykcje i ograniczenia, sumienność i regularność, ciągłe przygotowania, wysokie wydatki itd. Lista jest długa. Nieznane im słowa "dieta odchudzająca" wyczarowują obrazy talerza bezsmakowej zieleniny w towarzystwie zielonego koktajlu. Im więcej ograniczeń, tym lepsze efekty. "Im bardziej będę odczuwać głód, tym szybciej przyjdą rezultaty". - znajome? Niestety, tak nie jest. Prawda jest znacznie bardziej skomplikowana. Waga drgnie, jeśli przez kilka tygodni będziesz jeść mniej. Nie wiadomo, jak długo waga utrzyma się w tej dolnej granicy.

Czy dieta na odchudzanie zawsze zadziała?

Świadomość to pierwsza i najważniejsza zasada, której należy przestrzegać, aby osiągnąć trwałe rezultaty. Nie można przechodzić na dietę przez długi czas. Nie wystarczy zrezygnować z cukru i słodyczy na kilka dni, aby unormować pracę trzustki. Nie wystarczy też stosować diety z niskim spożyciem energii 1000kcal czy nawet 1200kcal miesięcznie i oczekiwać magicznego spadku wagi. Wyzwania i działania powinny być wykonane raz a dobrze.

Trudno jest trzymać się pewnych zasad zdrowego odżywiania, które nie tylko pomagają osiągnąć zgrabniejszą sylwetkę, ale także poprawiają pracę narządów wewnętrznych. Trudno jest dostrzec gołymi oczami stan ukrytych narządów wewnątrz ciała. Prawdą jest, że skupiając się na odpowiednim odżywianiu organizmu, można zapewnić sobie nie tylko prawidłowe BMI, ale także sprawność metaboliczną.

Skąd bierze się tendencja do "niejedzenia" podczas diety?

Każdy dietetyk czy żywieniowiec potwierdzi, że nie ma takiej diety, nawet odchudzającej, która nie powoduje silnego uczucia głodu. Mowa tu o dobrze zaplanowanej, zbilansowanej i odpowiednio skomponowanej propozycji menu.

Aby ułożyć dobry plan diety, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważne jest zebranie szczegółowego wywiadu dietetycznego, a także historii medycznej pacjenta. Jeśli planujemy zmianę nawyków żywieniowych, przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian warto skonsultować się z kimś, kto ma wiedzę w tym zakresie. Brak konsultacji najczęściej spowoduje, że dana osoba nie będzie się odżywiać.

Istnieje wiele sloganów promujących odchudzanie. Na przykład, aby schudnąć wystarczy mniej jeść. Takim hasłem jest właśnie dieta "MZ". Gdyby tak było, otyłość i nadwaga nie byłyby problemem. Nie wystarczy jednak ograniczać się i restrykcyjnie odżywiać. Zmiana diety bez wcześniejszej analizy składu ciała nie jest dobrym pomysłem. Wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych wymaga wysiłku. Jest to proces długotrwały. Nie trwa godzinę, ani tydzień, ani miesiąc. Aby znaleźć idealny sposób odżywiania, musisz zastosować metodę prób i błędów. Musisz najpierw zbudować solidne fundamenty.

Na co należy zwrócić uwagę będąc na diecie odchudzającej?

Starannie dobrana dieta kaloryczna to podstawa skutecznej diety odchudzającej. Wiele czynników decyduje o zapotrzebowaniu energetycznym organizmu. Ważne jest, aby znać swoje podstawowe i całkowite tempo metabolizmu, aby określić kaloryczność diety. Całość procesów biochemicznych w organizmie nazywamy metabolizmem.

Jaka jest różnica między PPM a CPM?

Termin podstawowa szybkość metabolizmu opisuje minimalny wydatek energetyczny wymagany przez organizm do wykonywania podstawowych funkcji życiowych. Do podstawowych funkcji życiowych zaliczamy utrzymanie stałej temperatury, prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego, a także procesy budowy i naprawy różnych tkanek.

Podstawowe tempo metabolizmu (PPM) jest różne w zależności od wieku, wzrostu, wagi i płci. Zależą również od stanu fizjologicznego, stanu odżywienia oraz pracy gruczołów dokrewnych. Kobiety mają średnio niższe wartości PPM niż mężczyźni, co wynika z ich mniejszej masy beztłuszczowej.

Istnieją wzory, które można wykorzystać do obliczenia dokładnej wartości podstawowej przemiany materii. Nigdy nie schodź poniżej podstawowego zapotrzebowania organizmu na energię podczas obliczania zawartości kalorii w diecie odchudzającej.


Istnieje jeszcze drugi termin - całkowita przemiana materii (CPM). CPM to sposób na określenie maksymalnego spożycia kalorii, które można przyjąć w programie odchudzającym bez gromadzenia nadmiernej ilości tłuszczu.

Całkowita przemiana materii uwzględnia również wydatki energetyczne związane z aktywnością fizyczną wykonywaną przez organizm w ciągu dnia. Nawet najmniejsza aktywność może zwiększyć zapotrzebowanie organizmu na energię. Nie ma znaczenia, czy wstajesz z łóżka, czy przygotowujesz i spożywasz posiłki. Możesz też pisać sms-y, spacerować, ćwiczyć, czytać książkę czy robić pranie. Każda czynność w mniejszym lub większym stopniu wpływa na całkowitą przemianę materii.

Chcąc uprościć, jeśli całkowita przemiana materii w Twoim organizmie wynosi 2200kcal, to wybierając dietę odchudzającą bogatą w energię, pokryjesz całe zapotrzebowanie metaboliczne organizmu. Organizm w ciągu dnia otrzyma tyle energii, ile spali. W efekcie organizm nie będzie przybierał ani tracił na wadze.

Jak zacząć się odchudzać?

Najlepiej wyjaśnić to za pomocą prostej ilustracji. Od czego powinna zacząć młoda kobieta, która jest zdrowa i ma nadwagę, jeśli chce schudnąć? Jest kilka możliwości. Może nadal jeść w ten sam sposób, ale zwiększyć wydatek energetyczny poprzez regularne ćwiczenia. Może również wyeliminować lub ograniczyć słodycze, fast foody i słone przekąski. Będzie to korzystne zarówno dla masy ciała, jak i dla narządów wewnętrznych. Poprzez zastąpienie powyższych produktów zdrowszymi alternatywami i zmniejszenie wartości energetycznej diety, wzrośnie jej wartość odżywcza.

Niestety, rozwiązania te nie są powszechnie akceptowane ani łatwo przyjmowane na dłuższą metę. Przeszkody zawsze się pojawią, czy to spotkanie rodzinne, czy urodziny przyjaciela. Jest pogoda, a w tygodniu ciężko będzie zmusić organizm do ruchu na zewnątrz.

Dieta pudełkowa

Zastanawiasz się jak szybko schudnąć? Jest na to lepszy sposób. Wygodny, smaczny i ciekawy. Codzienna niespodzianka. Zarówno w większych jak i mniejszych miastach jest to coraz bardziej powszechne. Dieta pudełkowa jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Po długim dniu pracy nie trzeba iść na zakupy, stać w kuchni, obierać, siekać, przyprawiać, mieszać i czekać, aż samodzielnie przygotowany posiłek "dojrzeje". Jedzenie jest dostarczane pod Twoje drzwi, pięknie zaprezentowane, świeże i gotowe do spożycia.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie wariant kaloryczny z menu cateringu dietetycznego?

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem jest wizyta u dietetyka. Po dokładnym zebraniu wymaganych pomiarów antropometrycznych, dietetyk może dokładnie obliczyć wartości podstawowej i całkowitej przemiany materii. Podczas konsultacji specjalista doradzi Ci, jaki wariant najlepiej wybrać, aby dieta odchudzająca zaspokajała najważniejsze potrzeby organizmu i przynosiła pożądane efekty.

Warto wiedzieć, że podstawowe tempo metabolizmu wyznacza dolną granicę zawartości energii w diecie odchudzającej. Chcemy podkreślić ten punkt, ponieważ najniższa opcja kaloryczna, czyli Dieta 1200 lub 1400 kcal nie wystarczy do spełnienia tego minimum. W początkowej fazie dieta promująca odchudzanie będzie powodowała utratę wagi. Może się wydawać, że jest skuteczna, bo waga pokazuje malejącą wartość. Osłabiamy organizm, nie dostarczając mu wystarczającej ilości energii. Organizm będzie wykorzystywał zgromadzone rezerwy, jeśli nie będzie otrzymywał odpowiednich substratów metabolicznych. Gdy rezerwy zostaną wyczerpane, zaczynają pojawiać się niedobory. Organizm niedożywiony nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Z tego powodu może pojawić się złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, osłabienie oraz nieregularne miesiączki. Utrata nadmiernych kilogramów jest bezpieczna dla zdrowia, ale powinna być powolnym i długim procesem.

Zbyt restrykcyjna dieta?

Efekt odchudzania jo-jo często wiąże się z szybką redukcją masy ciała i jeszcze szybszym jej przyrostem. Jak można w tak krótkim czasie wrócić do wagi sprzed diety? Wystarczy nowy początek jedzenia "jak zwykle", aby wszystko wróciło do normy.

Diety ograniczające kalorie nie przynoszą skutecznych rezultatów. Zniechęcają do pracy nad szczuplejszą sylwetką. Diety ograniczające kalorie nie promują zdrowych nawyków żywieniowych ani nie uczą, jak jeść lepiej. Bardziej kojarzą się z walką o przetrwanie. Kojarzą się też z osłabionym organizmem, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości paliwa, a ledwo zipie. Zamiast tego pracuje na maksymalnych obrotach. Kolejnym kluczem do udanej diety jest wybór planu odchudzania, który ma wystarczającą ilość kalorii, aby odżywić organizm, a jednocześnie pozwolić mu na spalanie tłuszczu.

Przestańmy kojarzyć odchudzanie ze smutkiem, rozpaczą i pragnieniem smacznego jedzenia. Pamiętajmy, że zbilansowany plan odchudzania sprzyja zdrowiu i nie oznacza, że będziemy stale głodni. Powinniśmy unikać niskokalorycznych diet, które nie spełniają naszych indywidualnych potrzeb. Oprzyjmy się presji niepotwierdzonych dowodów, które sugerują cudowne efekty długotrwałego ograniczania lub niejedzenia.

Czasami nie trzeba robić wiele, aby schudnąć. Aby trwale zrzucić zbędną masę ciała, musimy być sumienni, regularni i podjąć dodatkową próbę. Możemy skorzystać z cateringu dietetycznego, jeśli nie mamy czasu lub ochoty na gotowanie pełnowartościowych posiłków. Wybierz odpowiedni dobór kaloryczny, jedz do woli i obserwuj efekty. Pamiętaj jednak, aby nie wybierać najniższej opcji kalorycznej w menu cateringu, jeśli jest ona poniżej Twojego podstawowego zapotrzebowania energetycznego. Głodzenie organizmu przez długi czas nie ma pozytywnego wpływu na Twoje zdrowie.

Dietly.pl oferuje szeroki wybór cateringu dietetycznego dopasowanego do Twoich indywidualnych potrzeb.

www.dietly.plPopularne wpisy na blogu:

Czy nabiał i słodziki są dozwolone w insulinooporności?
Co jeść w PCOS, a czego unikać
Jak wdrożyć dietę niskoglikemiczną?
Jaka jest różnica między indeksem glikemicznym a ładunkiem glikemicznym?
Tabela indeksu glikemicznego - produkty zbożowe, warzywa, owoce
Dieta Montignaca - efekty, menu, zasady
Czy poliole są zdrowe? Czy można je stosować w leczeniu cukrzycy?
Jaki jest wpływ snu, stresu i aktywności fizycznej na cukrzycę?
Cukrzyca - objawy i powikłania. Czego nie jeść, jeśli ma się cukrzycę?
Ile węglowodanów na diecie redukcyjnej? Ile makroskładników jest na diecie redukcyjnej?
Dlaczego nie chudnę? Zastój wagi: 5 najczęstszych przyczyn
Co powoduje, że jesteś otyła? Czego powinnaś unikać będąc na diecie odchudzającej?
Przepisy na posiłki potreningowe
Dieta na masę - zasady. Co jest podstawą budowania masy mięśniowej?
Czym jest głód emocjonalny i jak go odróżnić od głodu fizycznego?