Dieta jajeczna to restrykcyjna dieta odchudzająca, która obiecuje spektakularne rezultaty w krótkim czasie. Jak wygląda w rzeczywistości? Poznaj zasady tej diety, przykładowe menu i skutki uboczne.

Warto wiedzieć, że:

  • Dieta jajeczna to dieta odchudzająca skierowana do osób z nadwagą.
  • Dieta składa się głównie z jajek na twardo.
  • Diety są dostępne w dwóch wersjach: jedna trwa siedem dni, a druga czternaście.
  • Dostępne są trzy wersje: tradycyjna, ekstremalna oraz jajeczno-grejpfrutowa.
  • Wysoka zawartość witamin, minerałów i białka w jajkach może być korzystna dla zdrowia.
  • Taka dieta prowadzi jednak do braku składników odżywczych, takich jak węglowodany i tłuszcze.
  • Dieta może również powodować negatywne skutki uboczne, takie jak problemy trawienne i omdlenia. Może również obciążać nerki i wątrobę.
  • Po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, dieta jajeczna może być stosowana przez krótki czas.

Najważniejsze zasady stosowania diety jajecznej

Dieta jajeczna to monodieta, która ogranicza kalorie i ma pomóc w utracie wagi. Autorzy z Mayo Clinic chcieli pomóc osobom zmagającym się z otyłością. Autorzy mieli nadzieję, że ich dieta przyniesie widoczne rezultaty w ciągu tygodnia stosowania. Dieta jajeczna występuje w dwóch wersjach: 7-dniowej lub 14-dniowej. Mówi się, że białko pomaga zmniejszyć wagę, ponieważ przyspiesza metabolizm i pomaga spalać tłuszcz. Dieta ketogeniczna to gałąź, która jest często polecana osobom zainteresowanym.

Można wyróżnić trzy odmiany diety opartej na jajkach.

  • Tradycyjna dieta jajeczna dopuszcza do sześciu jajek dziennie, po dwa w każdym posiłku. Do każdego posiłku należy dodać niewielką ilość warzyw (takich jak szpinak, pomidory lub sałata) i owoców, takich jak ogórki lub grejpfruty, o niskim indeksie glikemicznym. Wspomagają one prawidłowe trawienie. Od czasu do czasu można też zjeść niewielką porcję gotowanego, chudego białka (kurczaka lub nietłustej ryby). Niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Eksperci zalecają picie trzech litrów przefiltrowanej wody dziennie. Można również wypić filiżankę zielonej herbaty.
  • Dieta jajeczna z grejpfrutem: dwa jajka i pół grejpfruta spożywa się trzy razy dziennie. Można również pić herbaty owocowe bez cukru. Menu jest bardziej monotonne niż tradycyjna dieta jajeczna.
  • Ekstremalna dieta jajeczna to bardzo rygorystyczna odmiana diety odchudzającej. Polega na jedzeniu sześciu jajek dziennie. Jedynym dozwolonym napojem jest woda, bez herbaty i ziół.

Czego unikać podczas diety jajecznej

Dieta jajeczna jest bardzo restrykcyjną dietą. W trakcie jej trwania ważne jest ścisłe przestrzeganie pewnych zasad - np. jakich produktów należy unikać. Tylko wtedy zobaczysz pożądane rezultaty. Podczas diety należy unikać takich produktów jak:

  • makarony;
  • chleb;
  • ryż;
  • Fasola i produkty bogate w skrobię
  • Owoce bogate w węglowodany
  • Sól i cukier
  • Wysoko przetworzona żywność
  • Żywność bogata w tłuszcze nasycone

Jaki wpływ na organizm mają jajka?

Jajka są wartościowym pożywieniem. Są doskonałym źródłem witamin i minerałów, w tym witamin z grupy B, D, E i K, a także cynku, jodu i selenu. Znajduje się w nich również beta-karoten, który chroni i poprawia wzrok. Jedno 60-gramowe jajko na twardo zawiera 93 kalorie. Jajka są bogate w białko, więc zaspokajają apetyt na bardzo długi czas.

Efekty diety jajecznej

Dieta jajeczna to świetny sposób na szybką utratę wagi. W ciągu kilku dni możliwe jest zrzucenie nawet pięciu kilogramów. Z tego powodu dieta jest zalecana osobom z problemem otyłości lub spowolnionym metabolizmem.

Z drugiej strony należy pamiętać, że ekstremalne i błyskawiczne diety nie przynoszą długoterminowych rezultatów. Utrata masy ciała przy zdrowym planie żywieniowym powinna wynosić około 0,5-1 kg tygodniowo. Utrata masy ciała, która występuje w przypadku diety jajecznej, jest zbyt szybka, co powoduje, że wyniki są krótkotrwałe. Może to prowadzić do efektu jo-jo. Zmiany wagi nie są spowodowane spalaniem tłuszczu, ale raczej odwodnieniem. Po powrocie do normalnej diety początkowe efekty znikną.

Przykładowy jadłospis dla diety jajecznej

Dieta jest monotonna, ponieważ opiera się głównie na jajkach na twardo. Poniżej znajduje się przykładowy jadłospis tradycyjnej diety opartej na jajkach na twardo, podczas której dozwolone jest spożywanie chudej wołowiny oraz picie herbaty i ziół.

  • Śniadanie: Dwa jajka na twardo z pomarańczą i zieloną herbatą.
  • Lunch: Dwa jajka na twardo, kalafior gotowany na parze z oliwą z oliwek i słaba kawa lub czarna.
  • Kolacja: dwa jajka na twardo, pół grejpfruta i napar z melisy.

Przykładowy jadłospis dla tej diety jest bardzo restrykcyjny. Uczestnicy muszą zwracać szczególną uwagę nie tylko na ilość jedzenia, ale także na jego rodzaj.

Skutki uboczne diety jajecznej

Dieta jajeczna może powodować szybką utratę wagi i dlatego jest spektakularna, ale efekty jo-jo, które po niej następują, są niemal pewne. Po powrocie do regularnej diety waga wróci do poprzedniego stanu, a czasem nawet wzrośnie.

Nie jest to jedyny minus tej diety. Dieta oparta na jajkach i deficycie kalorycznym może również powodować niekorzystne skutki uboczne. Dieta oparta na jajkach może prowadzić do osłabienia, drażliwości, a nawet omdleń. Eliminacja produktów węglowodanowych może również powodować problemy z koncentracją, co może być poważnym problemem w codziennym życiu. Wiele osób stosujących tę dietę skarży się również na bóle głowy i nudności. Wiele osób doświadcza bólu brzucha lub problemów trawiennych, takich jak zaparcia lub biegunka.

Obciążenie nerek, wątroby i poziomu cholesterolu są wymieniane jako najpoważniejsze i długotrwałe skutki diety jajecznej. Może to zwiększać ryzyko chorób serca, takich jak miażdżyca.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej, choć nie tak poważnej, wadzie diety jajecznej. Przejadanie się może być spowodowane zbyt dużą ilością jajek w jadłospisie. Pamiętajmy, że dieta jajeczna trwa co najmniej siedem pełnych dni. W tym okresie łatwo znudzić się monotonnymi posiłkami. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które z powodzeniem zakończyły kurację odchudzającą, wyklucza jajka i potrawy na ich bazie ze swojej diety na długi czas.

Czy stosowanie diety wyłącznie jajecznej ma sens?

Diety jajeczne są często wybierane przez osoby, które chcą schudnąć. Wiele osób jest podekscytowanych i pełnych nadziei, gdy słyszą, że mogą stracić do 5 kilogramów w zaledwie siedem dni. Nawet jeśli jest to bardzo restrykcyjny i monotonny reżim, marzenie o nieskazitelnym ciele i szybkiej utracie wagi jest silniejsze.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż wyniki diety jajecznej po tygodniu są imponujące, będą one trwać tylko przez krótki czas. Utrata masy ciała jest spowodowana utratą wody, a nie tkanki tłuszczowej, jak niektórzy uważają. Po powrocie do dawnego sposobu odżywiania bardzo prawdopodobne jest wystąpienie efektu jo-jo. Wysiłek włożony w przygotowywanie posiłków i, co najważniejsze, trzymanie się ścisłej diety może często pójść na marne.

Zdjęcie autorstwa i Yunmai na Unsplash

Jeśli chcesz jeść jajka, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Dieta oparta na jajkach może nie być odpowiednia dla każdego. Ten rodzaj diety, zwłaszcza jeśli jest tworzony przez ciebie, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Należy o tym pamiętać, aby sobie nie zaszkodzić.

Dieta jajeczna - podsumowanie

Osobom starającym się schudnąć zalecamy przyjrzenie się zbilansowanym jadłospisom. Warto skorzystać z usług firm cateringowych, które oferują standardowe diety. Możesz skorzystać z wyszukiwarki Dietly, aby dowiedzieć się, czy takie usługi są dostępne w Twojej okolicy. Najpopularniejsze z nich to:

  • catering dietetyczny Warszawa;
  • catering dietetyczny Kraków;
  • catering dietetyczny Wrocław.

Dieta jajeczna polega przede wszystkim na spożywaniu jajek ugotowanych na twardo lub na parze. Dieta może chwilowo pomóc w utracie wagi, ale jest to tylko efekt tymczasowy. Po jej zakończeniu wszystko wróci do stanu sprzed diety. Dieta może mieć również negatywny wpływ na zdrowie. Przed podjęciem decyzji, czy dieta jajeczna jest dla Ciebie odpowiednia, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.