Wiele osób chce mieć płaski brzuch, głównie dlatego, że jest on atrakcyjny. Jest to oznaka dobrego zdrowia i jest ważną częścią szczupłego ciała, ale nagromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej jest również ważne dla zdrowia. Otyłość brzuszna może zwiększać ryzyko wielu chorób. Czy istnieje dieta, która może wyszczuplić brzuch? Jak schudnąć z brzucha? Co jeść i jak gotować, aby mieć płaski brzuch? Czy istnieje specjalna dieta na płaski brzuch?

Kluczem do sukcesu jest zdrowa dieta

Nie ma uniwersalnej diety, która pozwoli uzyskać płaski brzuch w jeden miesiąc, nawet jeśli problem istnieje od lat. Wiele osób pyta specjalistów jak schudnąć w brzuchu lub jak uzyskać płaski brzuch. W tym przypadku standardowa dieta nie będzie różnić się od ogólnych wytycznych żywieniowych. Należy zwrócić uwagę na możliwe przyczyny nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w tym obszarze. Może to prowadzić na przykład do nieproporcjonalnego i wystającego brzucha. Ważne jest, aby określić, czy w naszym przypadku mamy do czynienia z tłuszczem brzusznym.

Jak uzyskać płaski brzuch?

Internet pełen jest haseł typu: płaski brzuch w miesiąc, dieta na płaski brzuch, czy konkretna dieta na brzuch. Należy pamiętać, że płaski brzuch nie jest czymś, co można osiągnąć w kilka dni. Post jest pierwszym krokiem do osiągnięcia płaskiego brzucha. Całkowicie płaski brzuch nie jest możliwy, gdy jedzenie jest obecne. Dieta na płaski brzuch to dieta odchudzająca, która zawiera pokarmy bogate w błonnik i nietuczące. Ćwiczenia są kluczowym elementem diety na płaski brzuch.

Jak powinna wyglądać dieta na płaski brzuch?

Odnieśmy się do diety na płaski brzuch i zwróćmy uwagę nie tylko na rodzaje zalecanej żywności, ale także na czas i wielkość posiłków. Zdecydowanie lepiej jest jeść częściej i w mniejszych porcjach niż np. trzy duże posiłki dziennie. Picie dużej ilości wody w ciągu dnia pomoże zmniejszyć obrzęk ciała i brzucha. Woda niegazowana jest najlepsza na płaski brzuch.

Czego unikać, aby stracić tłuszcz z brzucha? Produkty kaloryczne

Aby uzyskać płaski brzuch, należy ograniczyć kilka produktów. Można tu wymienić wysokokaloryczne potrawy, takie jak:

  • Dania typu fast food
  • dania smażone w głębokim tłuszczu;
  • wysokokaloryczne przekąski, takie jak chipsy
  • Tłuste mięsa
  • Desery, szczególnie te na bazie śmietany lub masła.
  • Ciasta, ciasteczka i torty
  • alkohol;
  • słodkie napoje;
  • słodycze.

Dieta na płaski brzuch - przykładowy jadłospis

Od dawna wiadomo, że dieta może mieć znaczący wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i zdrowie. Nie da się zagwarantować sobie płaskiego brzucha eliminując konkretne produkty czy posiłki. Trudno zatem powiedzieć, czego nie jeść, aby zgubić tłuszcz z brzucha.

Catering dietetyczny od Dietly może pomóc w osiągnięciu płaskiego brzucha, jeśli nie masz czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków i liczenie kalorii. Możesz wybierać spośród:

  • dieta odchudzająca,
  • dieta sirtfood,
  • dieta wegetariańska,
  • lub standardowa dieta.

Skorzystaj z naszego licznika kalorii, aby obliczyć, ile kalorii potrzeba, aby schudnąć. Sprawdź oferty cateringu dostępne w wielu miastach Polski.

  • catering dietetyczny Poznań;
  • catering dietetyczny Kraków;
  • catering dietetyczny Białystok.

Zdrowe nawyki, czyli zasady diety na płaski brzuch

Dieta na płaski brzuch opiera się na następujących zasadach:

  1. Warzywa i owoce powinny być spożywane codziennie. Pokarmy te są bogate w polifenole i witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. Składniki te są ważne dla zdrowia. Wpływają na przykład na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, regularność wypróżnień i sytość podczas posiłków.
  2. Błonnik jest dobrym źródłem wartości odżywczych. Produkty zbożowe, a także owoce i warzywa wspomniane powyżej, zawierają ten błonnik. Zboża pełnoziarniste zawierają więcej tej witaminy.
  3. Ogranicz kwasy tłuszczowe nasycone. Możesz to zrobić, zastępując tłuste mięso chudym mięsem, rybami lub roślinami strączkowymi. Możesz także zmniejszyć spożycie tłuszczu, zastępując tłuszcze zwierzęce tłuszczami roślinnymi.
  4. Regularne posiłki dostosowane do stylu życia, poziomu aktywności i diety.
  5. Zróżnicowana dieta. Dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i minerałów bez konieczności suplementacji, która często jest nadużywana.
  6. Ważne jest nawodnienie organizmu. Najlepiej pić wodę mineralną przez cały dzień.
  7. Ogranicz spożycie soli. Sód jest niezbędnym pierwiastkiem dla ludzi, ale obecnie spożywamy go zbyt dużo. Może to prowadzić między innymi do nadmiernego zatrzymywania wody. Pamiętaj, że sód nie wynika jedynie z ilości spożywanej przez nas soli. Składnik ten jest szczególnie obfity w wędlinach, gotowych posiłkach i słonych przekąskach.

Dieta odchudzająca na płaski brzuch, uda i pośladki

Jak już powiedzieliśmy, nie ma jednego przepisu, który działa dla każdego, aby stracić tłuszcz z brzucha. Diety odchudzające powinny opierać się na zasadach dobrego odżywiania i deficycie kalorycznym, aby osiągnąć utratę wagi.

Wysiłek fizyczny

Ćwiczenia są również kluczowym elementem "diety na płaski brzuch". Równowaga między spożyciem energii a jej wydatkowaniem jest ważna dla gromadzenia się tłuszczu. Ćwiczenia są dobrym sposobem na zwiększenie wydatku energetycznego. Regularna aktywność fizyczna ma dodatkową zaletę w postaci poprawy parametrów lipidowych. Poprawa parametrów lipidowych, tj. cholesterolu i jego frakcji, trójglicerydów i wrażliwości tkanek na insulinę oraz obniżenie ciśnienia krwi to korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej.

Przy wyborze ćwiczeń należy skonsultować się z dietetykiem sportowym lub trenerem personalnym. Regularne ćwiczenia są ważną częścią diety na płaski brzuch i szczupłe uda.

Ćwiczenia i wzmacnianie mięśni brzucha

Regularne ćwiczenia brzucha i wzmacnianie mięśni brzucha są kluczem do osiągnięcia płaskiego brzucha i pozbycia się niechcianej oponki z okolic brzucha. Ćwiczenia takie jak przysiady i brzuszki wzmacniają mięśnie brzucha, jednocześnie wpływając na utratę tłuszczu. Ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia i dobrze się odżywiać, aby schudnąć i utrzymać brzuch w dobrej formie.

Dieta na brzuch - efekty

Mamy dobrą wiadomość - efekty diety na płaski brzuch będą widoczne już po 2-3 dniach od rozpoczęcia jej stosowania. Wynika to z faktu, że wyeliminowanie z diety na płaski brzuch produktów o dużej zawartości soli (która sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie), a także tych ciężkostrawnych, gazowanych itp. niemal natychmiast odciąży nasz układ pokarmowy. Gazy i wzdęcia nie będą nam przeszkadzać, jeśli będziemy mogli łatwiej trawić jedzenie. A perystaltyka jelit znacznie się poprawi. Na efekty diety na płaski brzuch nie trzeba długo czekać.

Post to sprawdzony sposób na płaski brzuch.

Czy kiedykolwiek byłeś w sytuacji, w której nie jadłeś przez kilka godzin? Być może próbowałeś strajków głodowych lub przygotowywałeś się do skanowania. Wiesz, że post może pomóc Ci osiągnąć płaski brzuch. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta - płaski brzuch mamy dlatego, że nie jemy. Nie daj się zwieść przekonaniu, że post zapewni Ci płaski brzuch. Post i głodówka nie są zdrowe i mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, od niedoborów żywieniowych po poważne choroby. Zawsze miejmy na uwadze nasze zdrowie. Czy warto osiągnąć tymczasowy płaski brzuch kosztem zdrowia i dobrego samopoczucia? Nie.

Czy możliwe jest uzyskanie płaskiego brzucha w 7 dni?

Trudno jest zobaczyć dramatyczne wyniki w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Po 7 dniach możemy zauważyć pierwsze rezultaty i pozytywną zmianę w diecie na płaski brzuch. Po tygodniu poczujemy się lżejsi, będziemy mieć bardziej regularne wypróżnienia i nie będziemy nękani przez wzdęty brzuch i gazy.

Co jeść, aby stracić tłuszcz z brzucha?

Warto jeść produkty, które są dla nas dobre, niezależnie od tego, czy staramy się schudnąć, czy nie.

  • warzywa;
  • owoce;
  • Pełnoziarniste zboża
  • chude mięso;
  • ryby;
  • Nasiona roślin strączkowych
  • Źródła białka, takie jak produkty mleczne (np. twaróg), jaja lub tofu
  • orzechy;
  • Nasiona i pestki
  • Zdrowe tłuszcze, takie jak siemię lniane lub oliwa z oliwek.

Wzdęcia: Jak ich uniknąć

Wzdęcia są częstą przyczyną zwiększonego obwodu brzucha. Jest to powszechny problem żołądkowo-jelitowy, który zwykle występuje po obfitym posiłku. Ustępuje następnego dnia.

Jeśli wzdęcia są częste i uporczywe, może to być oznaką zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), przerost bakterii jelita cienkiego (SIBO) lub nietolerancja laktozy. Dolegliwości te można złagodzić stosując odpowiednią dietę, która eliminuje lub ogranicza niektóre pokarmy. Niektóre pokarmy uważane za wzdęcia obejmują:

  • fasola;
  • groch;
  • kapusta;
  • kalafior;
  • Żywność o wysokiej zawartości tłuszczu
  • grzyby.

Kogo dotyczy otyłość brzuszna?

Stan ten można zmierzyć samodzielnie w domu. Są to:

* Obwód talii

* Współczynnik WHR

* Współczynnik WHtR

Obwód talii

Prawidłowy pomiar obwodu talii znajduje się w połowie odległości między górnym biodrem a ostatnim żebrem. Prawidłowe wartości dla kobiet to poniżej 80 cm, a dla mężczyzn poniżej 94 cm. Parametr ten można wykorzystać do określenia, czy w tym obszarze występuje nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej.

Ustalono, że u kobiet obwód talii powyżej 80 cm wskazuje na otyłość brzuszną pierwszego stopnia, a powyżej 88 centymetrów - na otyłość brzuszną drugiego stopnia.

W przypadku mężczyzn wartości te wynoszą 94 cm lub więcej dla otyłości brzusznej pierwszego stopnia i 102 cm lub więcej dla otyłości brzusznej drugiego stopnia. Ten rodzaj otyłości wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów metabolicznych.

Wskaźnik WHR

Wskaźnik WHR służy do określenia stosunku obwodu talii do obwodu bioder. Służy on do określenia rodzaju otyłości u danej osoby. Może to być otyłość typu jabłko lub gruszka. Pierwsza charakteryzuje się nagromadzeniem tłuszczu w jamie brzusznej, a druga nagromadzeniem tłuszczu wokół bioder, pośladków i ud.

Wskaźnik WHtR

Wskaźnik WHtR to stosunek obwodu talii do wzrostu. Najbezpieczniejsza wartość to taka, która jest niższa lub równa 0,4. Jeśli wartość jest wyższa lub równa 0,5, warto rozważyć podjęcie kroków w celu zmniejszenia tej wartości. Jeśli wskaźnik jest wyższy niż 0,6 lub równy 0,5, należy rozważyć podjęcie takich działań.

Przyczyny nadmiernej tkanki tłuszczowej na brzuchu

Poniżej wymieniono niektóre z przyczyn otyłości brzusznej:

  • Siedzący tryb życia wiąże się z niską aktywnością fizyczną.
  • stosowanie niektórych leków, takich jak leki hormonalne lub glikokortykosteroidy;
  • zaburzenia hormonalne
  • Choroby genetyczne
  • Nieodpowiednie odżywianie definiuje się jako zbyt dużą ilość energii w stosunku do zapotrzebowania, nadmierne spożycie cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych w połączeniu z brakiem warzyw i produktów pełnoziarnistych (takich jak chleb).

Co powoduje otyłość brzuszną?

Brak snu i nadmierny niepokój to dwa inne czynniki, które mogą przyczyniać się do nadmiernego otłuszczenia brzucha. Te dwa czynniki powodują, że jesteśmy bardziej zmęczeni, co prowadzi do zwiększonego apetytu na pokarmy wysokotłuszczowe i cukry proste. Zmęczone ciało spowalnia również metabolizm, przez co spalanie kalorii jest mniej wydajne.

Jak uzyskać płaski brzuch? Podsumowanie

Diety na płaski brzuch powinny opierać się na zasadach zdrowej żywności i starannie dobranych, systematycznych ćwiczeniach fizycznych. Sprawdź swój stan zdrowia i określ, czy masz otyłość brzuszną. Nagromadzenie tkanki tłuszczowej może zwiększać powikłania metaboliczne. Należy pamiętać, że obwód brzucha może zmieniać się w ciągu dnia. Jest to spowodowane układem trawiennym, płynami i spożyciem pokarmu. Nie jest to powód do niepokoju. Zdrowa dieta, styl życia i regularne ćwiczenia fizyczne zaowocują płaskim brzuchem.